IELTS nedir? IELTS’e nasıl çalışmalı?

Öncelikle, International English Language Testing System (IELTS) tanıyalım:

IELTS uluslararası yüksek öğretimde lider bir rol oynamaktadır. Avustralya ve İngiltere’deki üniversitelerin %100’ü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 3.400’den fazla kurumun yanı sıra diğer birçok ülkede yüzlerce kurum dahil olmak üzere İngilizce konuşulan dünyadaki üniversitelere ve kolejlere giriş için tanınmaktadır. Aynı zamanda Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’ta vize ve vatandaşlık amaçları için  en yaygın kullanılan bir testtir.

IELTS sınav sonucu, sadece pasif bir İngilizce bilgisini değil, aynı zamanda dili çeşitli ortamlarda etkin bir şekilde kullanma yeteneğini ve yüksek öğrenimde, başarılı olmak için gereken dil becerilerini gösterir.

Uluslararası İngilizce Test Sistemi olan IELTS, yüksek öğrenim ve küresel göç icin kullanılan dünyanın en popüler İngilizce dili yeterlilik sınavıdır. 10.000’den fazla kuruluş, IELTS’i eğitim, göçmenlik ve mesleki akreditasyon için geçerli ve güvenilir bir belge olarak kabul eder. IELTS sınav sonucunu (genel olarak 6.5) Türkiye’de de bir çok üniversite İngilizce Hazırlık Atlama sınavları yerine kabul etmektedir.

IELTS, British Council, IDP: IELTS Australia ve Cambridge English Language Assessment tarafından ortaklaşa yürütülen bir Uluslararası İngilizce Dil sınavıdır.

IELTS, hem akademik hem de akademik olmayan amaçlara hizmet etmek için iki seçenek sunar.

Hem IELTS Academic hem de  IELTS General Training teste girenlerin dinleme, okuma, yazma ve konuşma yeteneklerini ölçer. Tüm testler, 1 (en düşük)  ve 9 (en yüksek ) puan sistemi ile derecelendirilir.

  1. IELTS Academic:

IELTS Academic, akademik ve yüksek öğrenim ortamı için gereken İngilizce dil yeterliliğini ölçer. IELTS, dinleme, okuma, yazma ve konuşma testleri, yüksek öğrenimdeki alanları ne olursa olsun bütün öğrenciler için aynı içeriktedir.

  1. IELTS General Training

IELTS General Training, İngilizce dil yeterliliğini pratik ve günlük ortamlar icin ölçer. İçerik  ve metinler hem işyeri hem de sosyal ortam durumlarını yansıtır. IELTS General Training, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve İrlanda’ya göçmen olarak gitmek isteyenler için de uygundur.

IELTS test sonucunu tanıyan veya talep eden bazı hükümet ve meslek kuruluşları şunlardır:

• Kanada- Vatandaşlık ve Göç

• Avustralya – Göç ve Sınır Koruma Dairesi

• İngiltere – Vizeleri ve Göçmenlik

• ABD – Yabancı Hemşirelik Yüksekokulları Mezunları ve Ulusal Devlet Hemşirelik Kurulları Konseyi,

• IMF (Uluslararası Para Fonu)

IELTS’e nasıl çalışmalı?

IELTS, akademik versiyonu için öncelikle upper-intermediate düzeyinde İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Bu nedenle sınavın bütün bölümleri için uzman akademik kadroyla çalışmanız gerekmektedir.

IELTS sınavı, listening ile başlar. Listening sınavında ilk bölümler genel İngilizcenizi ölçer. Son bölümler ise üniversite ortamında geçen sosyal etkileşimleri ve akademik lectureları anlama düzeyinizi ölçer.

Listening bölümünden sonra reading bölümüne geçilir. Reading bölümünde ise üniversitelerde karşınıza çıkacak akademik literatürü anlama düzeyinizi ölçer. IELTS’te alacağınız reading bölümü her anabilim dalı için standarttır.

Reading bölümü 3 parçadan oluşur ve 40 soruya yanıt vermeniz istenir. Toplam süreniz 60 dakikadır.

Writing kısmı, 2 bölümden oluşur. Birinci bölümde grafik okuma yeteneğinizi ölçer ve grafikle ilgili yaklaşık 150 kelimelik bir paragraf yazmanız istenir. Bu bölüme 20 dakika ayırmanız tavsiye edilir.

Writing kısmının ikinci bölümde ise herhangi bir konuda fikir beyan etmeniz ve 250 kelimelik bir essay yazmanız istenir.

IELTS’in son bölümü ise konuşma, speaking bölümüdür. Bu bölümde yaklaşık 7 dakikalık bir süre IELTS uzmanı bir öğretmenin yönlendirmesi ile değişik konularla ilgili olarak fikir beyan etmeniz istenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir